Żyjemy otoczeni betonem, pracujemy w zamkniętych, klimatyzowanych pomieszczeniach, nieustannie przeskakujemy między ekranami o różnych rozmiarach i stale pędzimy z jednego miejsca na drugie – zawsze online, zawsze zaabsorbowani dziesiątkami spraw i problemów. Miasta, ze swoim unikalnym rytmem, szaleńczym tempem i niezliczonymi atrakcjami, przyciągają nas i fascynują, a technologiczne nowinki zmieniły naszą codzienność tak bardzo, że nie potrafimy już się bez nich obyć. Nie chcemy i nie powinniśmy rezygnować z możliwości, jakie oferuje nam nowoczesny świat. Często (coraz częściej) czujemy jednak, że miejska przestrzeń, pośpiech i ułatwiające nam życie wynalazki wyczerpują nas i od czegoś nas oddalają… Ograniczony kontakt z przyrodą to jedna z głównych przyczyn zmory naszych czasów – stresu.
Ekosystem w słoiku. Ozdoba, która żyje własnym życiem, tuż przy Tobie.
W historii zachodniego świata zapisało się wiele postaci i społecznych ruchów, które postulowały antyurbanistyczny i antycywilizacyjny zwrot. Możemy wymienić tutaj na przykład słynnego filozofa Rousseau czy amerykańskiego pisarza Henry’ego Thoreau, który zdecydował się porzucić życie w mieście i zamieszkał samotnie we własnoręcznie zbudowanej chatce na łonie natury (książka jego autorstwa, „Walden, czyli życie w lesie”, stawowi dziś jedno z kluczowych dzieł dla zwolenników filozofii slow life). Nasza propozycja jest inna: skromniejsza, wolna od radykalizmu, prosta i realna. Odrobinę zwolnijmy, przyjrzyjmy się światu, stwórzmy czas i przestrzeń dla siebie, a zamiast wyprowadzać się do lasu – zaprośmy go do siebie.
Ogrody w słoikach to niemalże samodzielne zamknięte w szklanych naczyniach miniaturowe ekosystemy, które swoim wyglądem przypominają malownicze skrawki lasu bądź ogrodu. Ekosystemy w szkle nie imitują lasów, lecz naprawdę nimi są, różnica polega właściwie wyłącznie na skali. Ekosystemy w słoiku potrafią radzić sobie bez dostępu wody i powietrza z zewnątrz i prawie nie wymagają naszej ingerencji. Woda i składniki mineralne krążą w ogrodach w słoiku w systemie zamkniętym, a tlen pochłaniają wytwarzające dwutlenek węgla bakterie glebowe. Światło potrzebne do fotosyntezy – to jedyne, o co ekosystemy w szkle „poproszą cię” na pewno. Na biurku, na parapecie czy na komodzie – lasy w słoikach to coś więcej niż tylko ciesząca oczy piękna dekoracja, to fragment natury, który pomaga się wyciszyć i zrelaksować.
Gdzie kupić swój własny ogród zamknięty w szkle?
Tak jak niepowtarzalny jest każdy las i każdy stworzony przez lata wymagającej pracy przydomowy ogród, tak niepowtarzalna jest każda z proponowanych przez nas kompozycji ogrodów w słoiku. Obserwujemy przyrodę i dobieramy rośliny w taki sposób, aby jak najlepiej ze sobą koegzystowały; starannie przygotowujemy podłoże, i cierpliwie czekamy, aż rośliny się przyjmą i zbudują unikalny świat. Z naszego sklepu ogrody w słojach trafiają do Waszych rąk już jako gotowe miniaturowe krajobrazy. Ekosystemy w słojach Roots & Moss różnią się rozmiarem, szklaną formą, w której zostały zamknięte, i gatunkami żyjących w niej roślin. Wybierzcie ogród, który będzie idealnie pasował do danego wnętrze lub będzie zawierał Wasze ulubione rośliny (albo osoby, którą zamierzacie obdarować takim wyjątkowym prezentem). Ogrody w słoiku przeniosą do Waszego mieszkania naturalny cykl pór roku. Obserwacja zachodzących w nich zmian to trudna do uchwycenia, ale bardzo realna i uspokajająca przyjemność; żadnej poświęconej temu chwili nie uznacie za zmarnowaną. Back to Roots!