Duńskie hygge i lykke, szwedzkie lagom, japońskie ikigai. Zaczerpnięte z różnych kultur „recepty na szczęśliwe życie” cieszą się obecnie wielką popularnością w wielu europejskich krajach. Zawrotne tempo życia wmieście, wszechobecna technologia i nieprzerwany strumień informacji, który za pośrednictwem najróżniejszych mediów napływa do naszej świadomości od świtu do późnych godzin nocnych, sprawiają, że coraz intensywniej poszukujemy dla współczesnego stylu życia jakiejś przeciwwagi. Zarówno skandynawskie, jak i pochodzące z dalekiej Azji (zakorzenione w buddyzmie i filozofii zen) koncepcje posiadają pewne cechy wspólne. Powszechnie pojawiają się w nich takie elementy jak:skupienie na tu i teraz, przyjmowanie rzeczy takimi, jakie są, radość z codziennych, często umykających nam drobiazgów, prostota i zbliżenie do natury.Nie łudzimy się, że istnieje jedno uniwersalne rozwiązanie, które uśmierzy bolączki nowoczesności. Ale warto zacząć od czegoś małego i po prostu zobaczyć,co się stanie…

Rośliny w słoiku. Ozdoba ze sklepu – natura na co dzień

Potrzebujemy kontaktu z naturą tak samo jak powietrza. Deficyt tego doświadczenia to, zdaniem wielu biologów,socjologów i lekarzy, jedna z istotniejszych przyczyn nękającego nas stresu i niepokoju.W świecie z betonu, jakim są w większości przypadków nasze miasta, o taki kontakt nie jest jednak łatwo. Rośliny w szkle – ozdoba, która podobija serca mieszkańców metropolii na całym świecie – to pomysł, który przynajmniej częściowo pozwoli nam rozwiązać ten problem. Wiemy, że próby stworzenia małego ogródka na parapecie często kończą się spektakularną klapą, i są domy, w których nawet mało wymagający bluszcz potrafi szybko zakończyć swój żywot.Rośliny w słoju w zamian za odrobinę uwagi potrafią wspaniale się odwdzięczyć –zapewnić nam malutki, tętniący życiem świat.

Rośliny w słojach. Chwila wytchnienia za rozsądną cenę

Rośliny w szkle tworzą praktycznie samowystarczalny miniaturowy ekosystem. Nie tylko wyglądają jak uchwycony i przeniesiony do szklanej przestrzeni fragment lasu lub ogrodu, ale także żyją podobnie jak w naturalnym środowisku. Rośliny w słoiku adaptują się do nowych warunków i stają się właściwie samowystarczalne: woda i składniki mineralne krążą w zamkniętym obiegu (w kompozycjach zamkniętych korkiem), tlen pochłaniany jest przez bakterie glebowe, które produkują także dwutlenek węgla;ze świata zewnętrznego najbardziej potrzebne jest im tylko światło do fotosyntezy. Czy to w mieszkaniu – na biurku, parapecie lub regale – czy w biurze, pośród dokumentów, obok ekspresu do kawy i ksero, rośliny w szkle wnoszą do naszego życia odrobinę nowej jakości. To taki mały „powrót do korzeni”, który pozwala na chwilę zapomnieć o cyfrowej rzeczywistości.

Gdzie kupić rośliny w szkle?

Nasze roślinne aranżacje w szkle tworzone są starannie i powoli. Odpowiednio dobieramy rośliny, aby nie przeszkadzały sobie nawzajem, ale wspólnie tworzyły świat, który będzie cieszył Wasze oczy przez długi czas. Kompozycje różnią się rozmiarem, składem gatunkowym i szklaną formą, w której żyją rośliny. Mini krajobrazy zmieniają się wraz z porami roku, a obserwacja (tyko kilka minut każdego dnia) tego naturalnego cyklu przynosi satysfakcję, spokój i pomaga się skoncentrować.Ekosystemy w szkle to także wspaniały pomysł na piękny i oryginalny prezent,który na pewno nie zostanie ciśnięty na dno szafy. To trochę tak, jakby podarować komuś niewielką, ale kompletną przyrodniczą krainę.