Oscar Wilde powiedział kiedyś: „Mając wolność, kwiaty,książki i księżyc, któż nie byłby w pełni szczęśliwy”. To słynne zdanie(wypowiedziane przeszło 100 lat temu) jest obecnie chyba bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej. Żyjąc w ciągłym pośpiechu, oddaleni od natury i zaabsorbowani setkami spraw, które zazwyczaj niewiele dla nas znaczą, szukamy dla współczesnego stylu życia jakiegoś kontrapunktu. Wiemy, że nawet najpiękniej brzmiące aforyzmy jedynie prześlizgują się po rzeczywistości i żadna złota myśl nie może trwale zmienić naszych nawyków. Ale może to właśnie oto chodzi, aby nie szukać rozwiązań trwałych i kompleksowych – może warto skupić się na jednej konkretnej chwili, niczego nie oczekując, po prostu tu i teraz. Otwórzmy się na przyrodę, odłóżmy na moment telefony, pozwólmy odpocząć oczom i umysłowi. Back to Roots, tylko na moment, przecież cyfrowy strumień w każdej chwili znów może porwać nas ze sobą…

Storczyk w słoiku. Piękno natury w harmonii z nowoczesnością

Rośliny storczykowate obejmują aż blisko 30 000 zaakceptowanych gatunków bylin, a rozwijana od XIX wieku hodowla storczykowatych zaowocowała powstaniem ponad 100 000 różnych odmian ozdobnych. Rośliny o najbardziej oryginalnych i zachwycających kwiatach potocznie nazywamy orchideami. Charakterystyczne – zebrane w kształtny, gęsty kłos na szczycie długiej łodygi – piękne, skomplikowane i barwne kwiaty sprawiają,że storczyki jest w stanie rozpoznać i docenić nawet osoba na co dzień niewrażliwa na urok przyrody, roślin i kwiatów. Storczyki bardzo często kupowane są jako prezent dla najbliższych; zwykle stanowią jedną z pierwszych ozdób, jaka pojawia się w nowym lub wyremontowanym mieszkaniu. Storczyki w doniczkach można kupić w wielu sklepach i supermarketach, za stosunkowo niedużą cenę. Storczyki w słojach są droższe, ale wierzymy, że warto zdecydować się właśnie na nie. Storczyki w szkle to unikalne kompozycje, które w sposób szczególny wydobywają delikatne i tajemnicze piękno tych kwiatów. Są to miniaturowe, pełne naturalnego wdzięku krajobrazy, które mogą cieszyć nasze oczy (i nie tylko) przez długi czas i nigdy się nie znudzić.

Roots & Moss to miejsce, gdzie kupicie wymarzone storczyki w szkle

Znany psycholog Richard Ryan, z Uniwersytetu Rochester,przeprowadził bardzo ciekawy eksperyment, w którym wzięło udział ponad pięciuset studentów. Ryan badał, czy dobroczynny wpływ przyrody na nasze zdrowie i samopoczucie (który sam w sobie nie budzi dla świata nauki żadnych wątpliwości) to zasługa aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, czy też po prostu kontaktu z naturą: przyglądaniu się jej i skupieniu na niej uwagi.Studenci raz spacerowali nad brzegiem rzeki, a raz tylko przebywali pośród domowych, doniczkowych roślin; czasem oglądali zdjęcia budynków, a czasem malowniczych krajobrazów – swój nastrój i spostrzeżenia zapisywali następnie w dzienniczkach. Okazało się, że nawet 20 minut obcowania z naturą dziennie przyczyniało się do znacznego wzrostu sił witalnych badanych: co ciekawe ruch i przebywanie w plenerze przynosiły praktycznie takie same rezultaty jak chwila relaksu pośród domowej roślinności. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zadbać o tę najmniejszą, ale najbliższą nam przestrzeń, mieszkanie czy biuro.Storczyk w szkle to nietuzinkowa ozdoba, która może podkreślić charakter każdego wnętrza, od minimalistycznego przez klasyczne po inspirowane dalekimi podróżami. Na pewno nie zastąpi nam ona spacerów po lesie czy ogrodzie, ale w miejskich realiach może stać się tym bodźcem, który najbardziej przybliży nas do natury.